Linux пройшов довгий шлях з моменту свого створення. Проте, так багато міфів продовжують затьмарювати його репутацію. Деякі з цих міфів вже давно розвіялися. Але багато з них все ще існують. Тому пропонуємо дослідити деякі з міфів, що оточують Linux.
Linux – це операційна система
Один з найпоширеніших міфів про Linux полягає в тому, що це така ж операційна система, як Windows або macOS. Насправді ж, Linux – це лише ядро, основна частина операційної системи, яка відповідає за керування апаратними ресурсами та надання основних послуг іншому програмному забезпеченню. Тому, коли хтось каже, що він використовує Linux, насправді мається на увазі, що він використовує операційну систему, засновану на ядрі Linux.
Якщо заглибитися в семантику, то можна сказати, що Linux відноситься до всього сімейства Unix-подібних операційних систем, заснованих на ядрі Linux. Однак, більш доречним терміном для цього буде «дистрибутиви Linux».
Термін «Linux» часто використовується як скорочення для позначення всієї операційної системи. Технічно, дистрибутив Linux складається з ядра Linux, допоміжного системного програмного забезпечення та бібліотек проекту GNU.
Це викликає ще одну дискусію. Як слід називати цю систему: Linux чи GNU/Linux? GNU існувала задовго до Linux. Більшість дистрибутивів Linux містять утиліти та програми з GNU. Ось чому ви також часто чуєте, що ви повинні називати її GNU/Linux і не відкидати внесок проекту GNU. Ви можете дізнатися більше про історію виникнення назви Linux.
У Linux немає вірусів
До Windows, безумовно, прикута велика увага, коли справа доходить до атак шкідливих програм. Але чи означає це, що у не-Windows-системах, таких як Linux, немає вірусів? Хотілося б, щоб це було так. Але це було б занадто добре, щоб бути правдою. Нещодавній інцидент з бекдором xz нагадує вам, що жодна система, включно з Linux, не є вільною від шкідливого програмного забезпечення.
Читайте також: Чи потрібен антивірус у Linux?
Linux виграє від потужних методів безпеки, вбудованих у його дизайн. Такі функції, як дозволи користувачів, ізоляція процесів, root-доступ і принцип найменших привілеїв допомагають вам протистояти серйозним ризикам шкідливого програмного забезпечення. Незмінні дистрибутиви Linux виводять безпеку на новий рівень, запобігаючи несанкціонованій модифікації системи. Все це може наштовхнути вас на думку, що Linux не може бути заражений шкідливим програмним забезпеченням. Але це далеко не так.
Системи Linux все ще можуть бути уражені різними типами шкідливих програм, включаючи віруси, черв’яки, трояни і руткіти. Програми-вимагачі та криптоджекінг також становлять значні ризики. Оскільки Linux є популярним вибором для серверів, це робить його чудовою мішенню для авторів шкідливого програмного забезпечення.
Відкритий вихідний код Linux схожий на палицю з двома кінцями. З одного боку, у вас є люди, які можуть подивитися на код і швидко виправити помилки або вразливості. Але з іншого боку, у вас є хакери і зловмисники, які також можуть переглядати код і легше розробляти експлойти. Не кажучи вже про те, що розробники програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом повинні бути достатньо обізнаними в питаннях безпеки, щоб знаходити вразливості та виправляти їх, що не завжди легко.
Linux не підходить для звичайних користувачів настільних ПК
Існує дивна думка, що Linux призначений лише для професіоналів, таких як розробники, фахівці з кібербезпеки, системні адміністратори або ІТ-спеціалісти. Однак чудовою особливістю Linux є наявність дистрибутиву для майже будь-яких потреб. Існують спеціалізовані дистрибутиви, такі як Kali Linux для етичного хакінгу та тестування на проникнення. Також є Ubuntu, Linux Mint, Debian, Fedora та інші дистрибутиви, розроблені для повсякденного використання на персональних комп’ютерах.
Читайте також: Який Ubuntu підходить для вас? 10 найкращих дистрибутивів
Багато людей, які щодня працюють у Linux, – це звичайні користувачі, які використовують його для базових потреб. Я використовую Linux для написання текстів, перегляду YouTube, соцмереж та читання новин. Моє єдине спеціалізоване застосування Linux – це програмування, і тут я віддаю перевагу Linux над Windows. Це не робить мене технічним експертом. Незалежно від того, хто ви – простий користувач, студент, геймер, художник, контент-мейкер чи розробник, Linux підходить і вам.
Інша частина цього міфу полягає в тому, що Linux призначений для серверів, а не для настільних комп’ютерів. Хоча Linux домінує на серверах завдяки своїй стабільності та економічності, він був спочатку створений для настільних комп’ютерів.
Можливо, Linux не такий популярний для настільних комп’ютерів, як Windows, але, незважаючи на це, він має все необхідне для чудової роботи на домашньому ПК. Ви навіть можете оживити старий ноутбук, що стоїть у вас вдома, за допомогою Linux.
У Linux складно розібратися
Частою причиною небажання використовувати Linux є переконання, що він складний у використанні. Однак, Linux стає складним лише при виконанні складних завдань. Для офісної роботи, електронної пошти, веб-серфінгу чи перегляду мультимедіа, Linux є таким же зручним, як Windows або macOS.
Значною мірою ця хибна думка виникає через те, що для роботи з Linux потрібно вивчити десятки команд і використовувати термінал. Але більшості звичайних користувачів термінал може взагалі не знадобитися. Навіть якщо вам час від часу потрібно користуватися терміналом, ви можете обійтися вивченням лише кількох важливих команд Linux.
Більшість сучасних дистрибутивів пропонують повнофункціональні графічні інтерфейси користувача (GUI) для спілкування з системою. Якщо ви перейдете з Windows на дистрибутив Linux, орієнтований на початківців, ви відчуєте себе як вдома.
Читайте також: Готові перейти з Windows на Linux? Це ідеальний дистрибутив для вас
Той факт, що Linux робить деякі речі по-іншому, не обов’язково робить їх складнішими. Наприклад, розглянемо встановлення програм. У Linux можна використовувати CLI менеджери пакетів для встановлення програм. Проте, існують інші методи.
Можна також використовувати Flatpak пакети. Для досвіду, більш схожого на Windows, існують AppImages. І, звісно, багато дистрибутивів Linux пропонують власні магазини програм. Таким чином, хоча процес і відрізняється, він не є складнішим або простішим, ніж у інших операційних системах.
Але уявімо, що ви хочете зануритися у «гіківський» бік Linux. Існує безліч ресурсів для вивчення Linux, а також чат-боти зі штучним інтелектом, які допоможуть вам на цьому шляху. Останнє, чого б ви хотіли, – це пропустити всі переваги Linux, думаючи, що він складний у використанні.
У Linux не так багато програмного забезпечення
Linux має величезну кількість програмного забезпечення, на відміну від поширеної думки про те, що йому бракує критично важливого програмного забезпечення. Щоб дати вам уявлення про колекцію програмного забезпечення Linux, давайте візьмемо деякі дані з pkgs.org. Debian 12 та Ubuntu 24.04 мають понад 60 000 програмних пакунків, доступних у репозиторіях Main та Ubuntu Universe відповідно.
Офіційний репозиторій Fedora 40 містить майже 75 000 пакунків, а репозиторій openSUSE OSS – понад 100 000 пакунків.
Від веб-браузерів і поштових клієнтів до медіаплеєрів і редакторів коду, Linux пропонує великий вибір високоякісного програмного забезпечення, яке задовольнить більшість ваших потреб. Деякі програми для Linux мають кращу підтримку та продуктивність у середовищі Linux, ніж інші. Здебільшого, вам ніколи не доведеться турбуватися про те, щоб щось зробити в Linux через брак програмного забезпечення.
Це правда, що Linux не має власної підтримки для багатьох популярних програм, таких як Microsoft Office або продукти Adobe. Однак, ви не можете заперечувати, що існує багато альтернатив цим програмам. У вас є LibreOffice як альтернатива Microsoft Office. Існують GIMP, Inkscape, DaVinci Resolve та інші програми, які можуть замінити Adobe Creative Suite.
Навіть якщо немає хорошої альтернативи для ваших улюблених програм для Windows, ви можете спробувати налаштувати Wine або Bottles, щоб запустити їх у Linux. Деякі програми мають веб-версії, які можна запустити з веб-браузера у Linux. Якщо вам це не підходить, ви завжди можете зробити подвійне завантаження Windows і Linux.
Linux не підходить для ігор
Хоча все ще не на тому ж рівні, що і в Windows, ігрова сцена в Linux значно покращилася за останні роки. Платформа Steam від Valve докорінно змінила гру в Linux-іграх. Steam пропонує величезну бібліотеку нативних ігор для Linux, включаючи багато AAA ігор. Крім Steam, існує також багато платформ, які продають ігри для Linux.
У вас є Proton, рівень сумісності, який дозволяє іграм для Windows безперешкодно працювати на Linux. Тепер ви можете завантажити Steam для Linux, встановити Proton, форковану версію Wine від Valve, і запускати свої ігри з мінімальними налаштуваннями або взагалі без них.
Ви можете ознайомитися з ProtonDB, базою даних спільноти, яка надає звіти про сумісність ігор на Linux. Lutris та PlayOnLinux спрощують керування іграми у Linux та їх запуск.
Крім того, Linux також надає вам доступ до багатьох емуляторів консолей, що дозволяє вам грати у багато ретро-ігор, ігор для PlayStation та Nintendo. Якщо ви не є затятим геймером і просто хочете пограти у веселі ігри, Linux вас не розчарує. Щоб урізноманітнити свій ігровий досвід, ви можете вибрати дистрибутив Linux для ігор.
Linux безкоштовний, якщо ви не цінуєте свій час
Класичний міф про Linux. Оскільки Linux є безкоштовним, у ньому повинні бути якісь підводні камені, чи не так? Можливо, вам доведеться витратити багато часу на вивчення інструментів, виправлення проблем і виконання завдань. Що ж, давайте проаналізуємо це твердження.
Вперше ця теза з’явилася в 1998 році, коли розробник на ім’я Джеймі Завінські сказав це, коли його запитали про його погляди на Linux в довгому інтерв’ю. 26 років тому в цьому була частка правди. Багато речей доводилося налаштовувати вручну. Оновлення робили систему нестабільною. Ви не могли грати в ігри, а Wine був новинкою. Але сучасні дистрибутиви Linux настільки зручні для користувача, наскільки це можливо.
Якщо ви зовсім новачок у Linux, ви, ймовірно, витратите багато часу на початку, щоб розібратися в системі. Від вибору дистрибутива і встановлення операційної системи до завантаження необхідних програм і розуміння того, як працює Linux, вам може знадобитися кілька днів, щоб освоїтися. Але чи це тільки особливість Linux?
Я згадую, як встановлював Windows на свій комп’ютер вперше. Я був новачком і мусив розібратися у багатьох речах, перш ніж зміг це зробити. Чи це означає, що Windows вимагає багато часу? Ніхто не погодиться з цим. Коли користувач Linux спробує Windows і витратить час на освоєння системи, ніхто не скаже: “Windows коштує лише 150 доларів, якщо ви не цінуєте свій час”. Час, витрачений на освоєння нових технологій, ніколи не є марним.
Так, Linux не ідеальний. Ви зіткнетеся з багатьма новими проблемами, з якими, можливо, не зіткнулися б у Windows. Але спільнота Linux чудова. Ви можете відвідати форуми, групи в соціальних мережах, сторінки документації та офіційні канали підтримки для вирішення будь-яких питань і отримання допомоги.
Руйнування міфів та перехід на Linux
Як ви бачите, поширені міфи про Linux – це лише міфи. Він не призначений лише для технічних гуру або серверних ферм. Він також не є ядерною фізикою з точки зору навчання. Тож якщо ви колись вірили в будь-який з цих міфів, зараз саме час переглянути цю потужну та універсальну операційну систему, щоб отримати приємні враження від роботи з комп’ютером.
Думаєте про перехід на Linux? 9 речей, які вам потрібно знати