Телефонне шахрайство – це вид шахрайства, коли шахрай телефонує і переконує жертву повідомити особисту, фінансову чи конфіденційну інформацію або переказати гроші.  Виманювати платіжні дані зловмисник може з будь-якого приводу: “родич потрапив у ДТП”, “Ви виграли мільйон!”, “Ваша картка заблокована”. Навчіться розпізнавати обман за допомогою порад, які наведені у статті.

Що потрібно шахраєві?

Шахрая цікавлять реквізити Вашої платіжної картки, паролі, коди банків та мобільних операторів, кодові слова. Усе це зловмиснику потрібно, аби зняти залишки коштів на карті або переконати жертву здійснити переказ коштів на свою користь.

Телефонне шахрайство: як розпізнати обман та викрити зловмисника?

Шахрай може назватися будь-ким – працівником банку, працівником НБУ, Пенсійного фонду, Фіскальної служби, працівником поліції, комунальних служб, мобільного оператора, покупцем вашого товару тощо.

Якщо запитують термін дії картки, тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів, НЕГАЙНО припиняйте розмову!

Шахрай може обіцяти “легкі” гроші, наприклад, несподіваний виграш, може намагатися керувати у телефонній розмові вашими діями – направляти до терміналу чи банкомату, може попросити сфотографувати та переслати/надати фото платіжної картки, залякувати, що Ваша картка заблокована, а злочинці зламали рахунок, чи попросити перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані та реквізити платіжної картки. Усі зазначені дії співрозмовника є прямими ознаками шахрайства!

Що робити, якщо Ви випадково повідомили шахраю реквізити картки та паролі?

  • По-перше, негайно заблокуйте картку.
    Для цього зателефонуйте на гарячу лінію банку, вказану на звороті картки або через інтернет-банкінг.
  • По-друге, зверніться до Кіберполіції онлайн.
    Для цього перейдіть за посиланням ticket.cyberpolice.gov.ua.

Три типових сценарії телефонного шахрайства

Телефонне шахрайство: як розпізнати обман та викрити зловмисника?

Сценарій “Ваша картка заблокована”

Шахрай маскується під працівника банку і просить надати інформацію: реквізити картки, одноразові паролі. Також під час розмови шахрай може переконувати здійснити перерахунок коштів, зняти ліміт по картці.

Пам’ятайте, працівники банку ніколи не телефонують, щоб дізнатись зазначену інформацію.

Якщо у Вас є сумніви, шахрай чи працівник, передзвоніть на офіційний номер телефону банку, який зазначеній на картці.

Сценарій “Мамо, я в поліції або у лікарні”

Вночі телефонує нібито представник правоохоронних органів і повідомляє, що Ваш родич в поліції за бійку, ДТП, крадіжку тощо. Щоб його визволити вам необхідно сплатити кошти (перерахувати грошову компенсацію постраждалому/слідчому/лікарю чи судді тощо). Для переконливості шахрай передає слухавку нібито родичеві, який жалібним голосом пояснює, що сталася біда.

Перед тим, як віддавати, сплачувати чи переказувати кошти, зателефонуйте своєму родичу та запитайте, як у нього справи.

Сценарій “Ви виграли автомобіль, квартиру, мільйон тощо”

Жертві надходить SMS-повідомлення щодо виграшу, більше деталей на сайті або за телефоном.

Особа, передзвонює за вказаним номером, де їй пояснюють, щоб отримати свій приз, необхідно сплатити податок у розмірі 1% від його вартості. Для переконливості шахраї можуть створити сайт, на якому є вся інформація щодо “акції” та відгуки попередніх переможців.

Пам’ятайте! Податки не перераховує отримувач виграшу (вони утримуються з суми виграшу через її зменшення на суму податків).Телефонне шахрайство: як розпізнати обман та викрити зловмисника?

Правила безпеки

Задля Вашої фінансової безпеки тримайте в секреті:

  • Тризначний номер на звороті картки;
  • Коди банків та мобільних операторів;
  • Паролі в інтернет-банкінг;
  • Кодове слово банку.

Повідомляти телефоном можна лише 16-значний номер картки і за необхідності ПІБ, але не обов’язково.

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

В Україні користувачів Android та iOS атакує небезпечне шкідливе ПЗ

Чи варто використовувати VPN для перегляду усіх веб-сторінок? ПОРАДИ

Як перевірити шкідливий чи безпечний сайт? – ПОРАДИ

Як змусити AirPods повідомляти про дзвінки та сповіщення на iPhone? – ІНСТРУКЦІЯ

Як перевірити, які програми на iPhone Ви використовуєте найчастіше? – ІНСТРУКЦІЯ

До речі, користувачі ніколи не зможуть встановити Windows 11 на несумісні пристрої. Групова політика не дозволить Вам обійти обмеження апаратного забезпечення для установки Windows 11.

Apple має намір додати підтримку системи розпізнавання осіб Face ID на комп’ютери Mac протягом наступних двох років. Про це повідомив оглядач Bloomberg.

Зловмисники все частіше використовують безкоштовний месенджер Discord як канал для поширення шкідливих програм.

Окрім цього, стало відомо про великий витік даних учасників Clubhouse. Провідний експерт з кібербезпеки Джіт Джайн повідомив, що повна база телефонних номерів Clubhouse виставлена ​​на продаж в Darknet.

Також стало відомо, що операційна система Windows 11, яка ще офіційно не вийшла, але вже доступна для скачування і попереднього знайомства, використовується зловмисниками, які намагаються підсунути користувачеві шкідливе ПЗ під виглядом нової ОС.